خانه / دسته‌بندی نشده / آموزش زبان انگلیسی

آموزش زبان انگلیسی

دانستن رازها و قوانین، یادگیری زبان انگلیسی را بسیار آسان خواهد کرد.

این مقاله ۱۰۰درصد کاربردی حاصل ۱۷ سال تجربه من در یادگیری و آموزش زبان انگلیسی است. برای نوشتن آن ۲۲ روز زمان صرف کردم. از دوستان و اساتید زیادی مشورت گرفتم و برای اینکه تمرکز بالایی داشته باشم و چیزی از قلم نیافتد در مدت آماده سازی آن هیچ کار مهم دیگری انجام ندادم ( تلاش میکنم حداقل ماهی یکبار این مقاله را آپدیت و نکات و تجربیات تازه ای به آن اضافه کنم ).

من مسعود وجدانی درستکار مدیر و موسس سایت زبان رمزی به شما قول می دهم با خواندن و اجرای نکات این مقاله تحولی عظیم در یادگیری خودتان شاهد باشید. چه یادگیری زبان انگلیسی چه هر زبان دیگری که شما به آن علاقه مند هستید.

 

در این آموزش علاوه بر پاسخ به سوالات زیر، نکات، ترفندها و رازهای مهم یادگیری زبان انگلیسی را بیان خوهم کرد.

سوالاتی که در این مقاله جواب آنها را دریافت خواهید کرد:

  • چطور انگیزه خود را تا پایان یادگیری زبان انگلیسی حفظ کنیم؟
  • چطور می توانم زبان انگلیسی را با بیشترین سرعت یاد بگیرم؟
  • چطور می توانم زبان را بدون حفظ گرامر یاد بگیرم؟
  • کمترین زمان ممکن برای یادگیری انگلیسی چقدر است؟
  • برای مهارت در مکالمه انگلیسی دانستن چند لغت کافی است؟
  • علت فراموش کردن زبان چیست و چرا هر دفعه باید از ابتدا شروع کنیم؟
  • آیا برای یادگیری زبان باید در یک دوره خسته کننده شرکت کرد؟
  • سریعترین روش یادگیری لغات انگلیسی چیست؟
  • سریعترین روش یادگیری مکالمه انگلیسی چیست؟

قدم اول: چگونه می توانیم انگیزه کافی برای یادگیری زبان انگلیسی را در خود ایجاد و آن را حفظ کنیم؟

اولین و جدی ترین موضوع اثرگذار بر روند یادگیری زبان انگلیسی، جنبه روانی مناسب، انگیزه کافی و احساس نیاز به یادگیری زبان انگلیسی است. اما چگونه می توانیم انگیزه کافی برای یادگیری زبان انگلیسی را در خود ایجاد و آن را حفظ کنیم؟

زمانی که شما تصمیم می گیرید یادگیری زبان انگلیسی را شروع کنید، ذهن شما سعی می کند به ۲ سوال اساسی پاسخ دهد:

۱- یادگیری زبان انگلیسی برای من چه زحمت ها، سختی ها و رنج هایی را به همراه دارد؟

۲- اگر زبان انگلیسی را یاد بگیرم چه لذت هایی را تجربه خواهم کرد و چه احساس خوبی خواهم داشت؟

شما با کمی تامل می توانید  دیدگاه ذهنتان در مورد دو سوال بالا را متوجه شوید. به عنوان مثال افراد در پاسخ به سوال اول مواردی مثل پرداخت هزینه، از دست دادن بخشی از زمان در طول روز، حل تمرین، داشتن نظم و ترتیب و تعهد، یکی دو سال زمان گذاشتن، موثر و کارآمد نبودن آموزش ها، اعتماد به موسسات و یا یک روش آموزشی و … را یادداشت می کنند. و در پاسخ به سوال دوم مواردی مانند احساس قدرت و توانایی، جایگاه اجتماعی عالی، جایگاه شغلی عالی، احساس کارآمدی و مفید بودن، حس پیشرفت و تکامل، لذت گوش دادن و مطالعه اخبار انگلیسی، لذت تماشای فیلم های انگلیسی زبان بدون زیر نویس، لذت سرچ انگلیسی در گوگل و گشت و گذار و تحقیق در سایت های خارجی، حس غرور و افتخار زمانی که با یک توریست انگلیسی زبان در جلوی دیگران مکالمه می کنم، حس غرور و افتخار زمانی که به یک کشور انگلیسی زبان سفر و با آنها مکالمه می کنم و به راحتی از پس امور خود بر می آیم، حس غرور و افتخار زمانی که می توانم به سوالات زبانی دوستان و خانواده جواب بدهم و آنها را راهنمایی کنم و یا به آنها آموزش بدهم، لذت ارتباط و لمس دنیای بیرون از کشورم و کسب تجربیات عالی، لذت تحصیل در بهترین دانشگاه های دنیا، لذت کسب درآمد بیشتر و  بیشتر از یادگیری زبان انگلیسی و … . این مقایسه همیشه در ذهن ما در حال انجام است و نتایج این مقایسه،  کلیدی  است که رفتار و اعمال ما را شکل می دهد. چنانچه در این مقایسه کفه ترازو   به سمت لذت های ناشی از انجام کار، سنگین تر باشد، ذهن ما می پذیرد که این کار را انجام بدهد و برای رسیدن به این هدف تلاش خواهد کرد. با توجه به این واقعیت تکان دهنده علمی ما باید به ذهنمان بقبولانیم که لذت یادگیری زبان انگلیسی بیشتر از رنج آن است.

اما چگونه؟

برای این کار، هرکجا که هستید، لطفا همین الان یک کاغذ و خودکار آماده کنید و سوالاتی که در ادامه مطرح می کنم را با صبر و حوصله و تامل  پاسخ دهید. لطفا انجام دهید. متشکرم

۱- اگر همین الان بخواهم یادگیری زبان انگلیسی را شروع کنم چه سختی ها و زحمت هایی برایم خواهد داشت؟

۲- اگر به یادگیری زبان نپردازم، بجایش چه کارهایی می توانم انجام دهم و چه لذت هایی خواهم برد؟

۳- اگر همین الان یادگیری زبان انگلیسی را شروع نکنم در آینده چه رنج ها و سختی ها و دردسرهایی خواهم داشت؟ ( از قوه تخیل خود کمک بگیرید، آینده دورتری را تصور کنید و با بزرگ نمایی و اغراق زیاد در مورد مشکلات، رنج ها، دردسرها و فرصت سوزی های بزرگی که برایتان پیش می آید بنویسید و به آن شاخه و برگ بدهید. سعی کنید با کمک تخیل خود یک جهنم واقعی را تصور کنید که در صورت یاد نگرفتن زبان انگلیسی در آن قرار خواهید گرفت. مثلا بنویسید چطور عدم یادگیری زبان انگلیسی اتفاق هایی را رغم خواهد زد که سرانجام باعث از دست دادن فرصت ها، کارها، یک آینده خوب،  افسردگی، ناکارآمدی، اعتماد به نفس پایین، فقر،  اعتیاد و از دست دادن خانواده، خودکشی و … خواهد شد).

۴- چه احساس عالی و فوق العاده ای پس از یادگیری و تسلط به زبان انگلیسی خواهید داشت؟ ( با بزرگ نمایی بنویسید. شاخه و برگ بدهید و بهشت را برای خود تجسم کنید. بدست آوردن فرصت های شغلی عالی، جایگاه اجتماعی عالی، ثروت، شهرت، قدرت، اعتماد به نفس عالی، روابط بسیار عالی با همسر، فرزند، دوستان و خانواده، حس ارزشمندی برای خود و دیگران و … )

۵- اولین راهکاری که برای یادگیری زبان انگلیسی به ذهنتان می رسد و همین الان می توانید برای انجام آن اقدام کنید چیست؟ ( هر راهکاری که همین الان به ذهنتان می رسد بنویسید بعدا می توانید آن را تغییر دهید. البته در ادامه مقاله راهکاری بسیار ارزشمندی بهتون میگم که مطمئنم لذت خواهید برد.)

پاسخ به سوالات بالا چه کمکی به من می کند؟

همانطور که گفتم، با این کار می خواهیم خیلی هوشمندانه کفه ترازو لذت های یادگیری زبان انگلیسی را سنگین تر از کفه ترازو رنج های یادگیری زبان انگلیسی کنیم تا مغز،  انگیزه کافی برای یادگیری زبان انگلیسی بدست آورد، مغز ما احساس نیاز به یادگیری زبان انگلیسی را به طور جدی و موثر درک کند، جنبه روانی و نیرو محرکه ای بسیار قوی جهت پیشبرد اهدافمان ایجاد شود.

برای تثبیت یادداشت ها در ذهنمان چکار کنیم؟

توضیحاتی که برای سه مورد آخر نوشته اید را به مدت ۲۱ روز ( در NLP عدد ۲۱ عددی جادویی برای ترک عادت بد و ایجاد عادت خوب است) هر روز پس از بیدار شدن از خواب و هر شب قبل از خواب، مطالعه، تجسم و تصویر سازی کنید. 

 

✅ چند نکته فنی و ۲ فایل صوتی:

۱- یک شبه نمیتونی به کل زبان انگلیسی مسلط بشی. باید براش وقت بزاری و سیر تکاملی خودت رو طی کنی. البته به این معنی نیست که از روشهای جدید و موثر که سرعتت رو زیاد میکنه استفاده نکنی.

۲- اگر مدت هاست که از یادگیری زبان دور بودی، الان که میخوای شروع کنی کم کم و آهسته شروع کن. دقیقا مثل فردی که مدت ها ورزش نکرده، حالا که میخواد ورزش کنه اگه بخواد یک شبه ره صد ساله بره حتما آسیب می بینه. با روزی ۵ دقیقه شروع کن.

۳- بهترین کاری که میتونی انجام بدی تا سریعتر یاد بگیری اینه که اولین ۵ دقیقه رو زودتر شروع کنی. همین الان

۴- یادگیریت استمرار داشته باشه و خیلی آروم زمان یادگیریت رو بیشتر کن. امروز ۵ دقیقه – فردا ۶ دقیقه – و …
اگر بخوای از روز اول حجم زیادی آموزش ببینی مثل ظرف شیشه ای بسیار سردی که یکدفعه بسیار گرم میشه و ترک میخوره شما هم حتما آسیب می بینی. بنابراین آرام آرام و پیوسته یاد بگیر.

نکته اخلاقی: اگر در زندگی طالب چیز ارزشمندی هستید، ناچار باید رنج های کوتاه مدتی را تحمل کنید تا به خوشی های دراز مدت دست یابید.

قدم دوم : چطور می توانم زبان انگلیسی را با بیشترین سرعت یاد بگیرم؟

یک قانون جهانی بسیار مهم وجود داره که میتونیم با استفاده از اون زبان انگلیسی را خیلی سریع یاد بگیریم. اسم اون قانون، قانون ۸۰-۲۰ (۸۰–۲۰ rule) یا اصل پارتو (Pareto principle) است.

جالب اینجاست که بدونید این اصل تقریبا در تمام موارد زندگی ما کاربرد داره. اجازه بدید برای اینکه موضوع رو بهتر درک کنید چندتا مثال براتون بزنم.

مثال اول: ۲۰ درصد از فعالیت های شماست که باعث ۸۰ درصد رضایت همسر و یا پدر و مادر و یا فرزندتان از شما می شود. تصور کنید هنگامی که شما برای آنها هدیه ای می خرید و یا در کار مهمی کمکشان می کنید میزان رضایت آنها از شما به چه میزان است تا هنگامی که کارهای روزمره انجام می دهید.

مثال دوم: ۸۰ درصد ثروت جامعه تنها در اختیار ۲۰ درصد از افراد آن جامعه است. این موضوع خیلی واضح است و حتما خودتان قبلا به این نتیجه رسیده اید.

جالب اینجاست این قانون دقیقا در یادگیری زبان انگلیسی هم صدق می کنه. یعنی ۲۰ درصد از مطالب زبان انگلیسی هستند که اگر شما آنها را یاد بگرید به ۸۰ درصد انگلیسی تسلط پیدا می کنید. به عنوان مثال اگر ۲۰ درصد از لغات انگلیسی را یاد بگیرید به ۸۰ درصد تسلط در ترجمه لغات دست پیدا خواهید کرد. به همین منظور در تهیه کتابی با نام ۵۰۴ لغت ضروری  (۵۰۴Absolutely Essential Words) که پرفروشترین کتاب لغت دنیا و در ایران نیز پرفروشترین کتاب لغت است،  از همین قانون استفاده شده است. آنها ۳۰۰۰ متن را از جاهای مختلف مثل روزنامه، مجلات، مکالمات فیلم ها، سخنرانی ها و … جمع آوری کردند و پس از تحلیل متوجه شدند ۵۰۴ لغت وجود دارد که تقریبا در اکثر متون بکار رفته است.

چطور می توانم از این قانون برای یادگیری زبان انگلیسی استفاده کنم؟

۱- یادگیری خود را هدفمند و با مواردی شروع کنید که به آن علاقه مند هستید

نیاز نیست به کلاس های آموزش زبان خسته کننده بروید و یا کتاب های گرامر زبان بخوانید. بلکه کافی است به مطالب جذاب و مورد نیاز خودتان توجه کنید. دقیقا مانند بچه ها. این همان راهی است که آنها زبان مادری خودشان را یاد می گیرند. آنها ابتدا جملاتی را یاد می گیرند که برایشان جذاب و یا کاربردی است. بنابراین نیاز نیست شما که علاقه مند به گردشگری هستید لغات مربوط به پزشکی را فرا بگیرید. بنابراین همین الان یک کاغذ خودکار بردارید، کمی فکر کنید و اهداف خود از یادگیری زبان انگلیسی را بنویسید و سپس آنها را اولیت بندی کنید. ( به عنوان مثال من پس از نوشتن اهداف و علاقیم متوجه شدم اولویت شماره یک من از یادگیری زبان انگلیسی خواندن مقالات روانشناسی جدید در مورد انضباط فردی است. اولیت شماره دو من فهمیدن اخبار انگلیسی است. اولیت شماره سه من فهمیدن دیالوگ فیلم انگلیسی زبان است و …)

پس از آنکه اولویت اول خود را مشخص کردید تا می توانید در مورد آن مطلب بخوانید، از سایتهایی مانند سایت TED فیلم دانلود کنید، مقاله بخوانید و سایت های تخصصی در آن زمینه پیدا کنید. حتی میتوانید به صورت رایگان یک وبلاگ آموزش زبان انگلیسی در مورد علاقمندی ها خود  بسازید و هر چند وقت یکبار آن را توسعه دهید. ( دلیل راه اندازی بخش آموزش زبان انگلیسی با دیالوگ فیلم و بخش اخبار انگلیسی سایت زبان رمزی دقیقا همین اولویت هایم بود. )

سعی کنید  لغات جدیدی که یاد می گرید را در یک دفترچه زیبا که به این کار اختصاص داده اید یادداشت کنید و هر چند وقت یکبار آنها را مرور کنید. یادتان باشد شما می خواهید زبان یاد بگیرید که از آن استفاده کنید. روز مبادایی وجود ندارد و همین امروز و همین الان مهم است. بنابراین یاد بگرید و از چیزهایی که یاد می گیرید استفاده کنید. و یادتان باشد وقتی شما در خصوص کاری که به آن علاقه دارید چیزی یاد می گیرید، سرعت یادگیری زبان انگلیسی برای شما بسیار زیاد خواهد شد.

۲- الگوها را بشناسید

 

 

همچنین ببینید

آموزش زبان انگلیسی با اخبار تکنولوژی بیومتریک

آموزش زبان انگلیسی با اخبار تکنولوژی بیومتریک که خبر۱۶۲ ام است، که  به استفاده از تکنولوژی بیومتریک …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فقط چند ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافی است آدرس ایمیلتان را وارد کنید
ما هم مثل شما از ایمیل های مزاحم متنفریم
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافی است آدرس ایمیلتان را وارد کنید
ما هم مثل شما از ایمیل های مزاحم متنفریم
فقط چند ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافی است آدرس ایمیلتان را وارد کنید
ما هم مثل شما از ایمیل های مزاحم متنفریم