خانه / آموزش زبان انگلیسی / آموزش زبان انگلیسی-آپدیت2019

آموزش زبان انگلیسی-آپدیت2019

یادگیری زبان انگلیسی آسان است اگر رازها و قوانین را بدانید.

این مقاله 100درصد کاربردی که به خاطر علاقه ام به یادگیری زبان های خارجی نوشته شده، حاصل 17 سال تجربه من در یادگیری و آموزش زبان انگلیسی است. برای نوشتن آن بیش از 22 روز و هر روز حداقل 8 ساعت زمان صرف کردم. بیش از 103 مقاله و  5 کتاب خواندم و از دوستان و اساتید مشورت گرفتم. همچنین تلاش میکنم حداقل ماهی یکبار این مقاله را آپدیت و نکات و تجربیات تازه ام را به آن اضافه کنم. (آخرین آپدیت 8مرداد98)

من مسعود وجدانی، مدیر و موسس سایت زبان رمزی، به شما قول می دهم با خواندن و اجرای نکات این مقاله، خیلی لذت بخش تر، سریعتر و کم هزینه تر از دیگران زبان انگلیسی را یاد خواهید گرفت.

فهرست موضوعات - روی عناوین کلیک کنید

مقدمه:

توانمند بودن و داشتن یک هنر، مثل تسلط به زبان انگلیسی، برای ما حس بهتر، اعتماد به نفس و جایگاه اجتماعی عالی به وجود می آورد. بعد از تسلط به زبان انگلیسی، این شما هستید که تصمیم می گیرید چطور و در چه جاهایی از این هنر و مهارتی که بدست آوردید استفاده کنید.
راننده خوب شدن، شناگر خوب شدن، تسلط به زبان انگلیسی نیازمند تکرار و تمرین است. البته در یادگیری هر مهارت و هنری، مربی و روش یادگیری، تاثیر بسیار زیادی دارد.

اگر در حال خواندن این مقاله هستید، حداقل از نتایجی که تاکنون داشتید رضایت ندارید و به دنبال راهکارهای بهتر و موثرتری برای یادگیری زبان انگلیسی هستید.

این آموزش به شما ثابت می کند یادگیری زبان انگلیسی بسیار آسان و لذت بخش است. در این آموزش علاوه بر پاسخ به سوالات زیر، نکات، ترفندها و رازهای مهم یادگیری زبان انگلیسی را بیان خواهم کرد.

سوالاتی که در این مقاله جواب آنها را دریافت خواهید کرد :

 • چطور انگیزه یادگیری زبان انگلیسی را در خود ایجاد و آن را را تا پایان یادگیری حفظ کنم؟
 • چطور می توانم زبان انگلیسی را با بیشترین سرعت ممکن یاد بگیرم؟
 • برای آموزش زبان انگلیسی به خودمان، از کجا شروع کنیم؟ چه روشی بهتر است؟
 • یادگیری کدام را در اولیت قرار دهم؟ مکالمه، لغت، گرامر یا ... ؟
 • بهترین روش برای یادگیری مکالمه انگلیسی چه روشی است؟
 • چطور مثل زبان مادری به انگلیسی صحبت کنیم؟
 • چطور مهارت شنیداری ( لیسنینگ listening ) را تقویت کنیم؟
 • بهترین روش برای یادگیری گرامر چه روشی است؟
 • چطور فرهنگ انگلیسی زبانان را یاد بگیرم؟
 • علت فراموش کردن زبان چیست و چرا هر دفعه باید از ابتدا شروع کنیم؟
 • نکات تکمیلی

قدم اول: چطور انگیزه یادگیری زبان انگلیسی را در خود ایجاد و آن را تا پایان یادگیری حفظ کنم؟

اولین و جدی ترین موضوع اثرگذار بر روند یادگیری زبان انگلیسی، جنبه روانی مناسب، انگیزه کافی و احساس نیاز به یادگیری زبان انگلیسی است. اما چگونه می توانیم انگیزه کافی برای یادگیری زبان انگلیسی را در خود ایجاد و آن را حفظ کنیم؟

هنگامی که می خواهیم یادگیری زبان انگلیسی را شروع کنیم، ذهن و ناخودآگاه ما سعی می کند به این دو سوال پاسخ دهد:

1- یادگیری زبان انگلیسی برای من چه زحمت ها، سختی ها، رنج ها و دردسرهایی به همراه دارد؟

2- اگر زبان انگلیسی را یاد بگیرم چه لذت هایی را تجربه خواهم کرد و چه احساس خوبی خواهم داشت؟

شما با کمی تامل می توانید  دیدگاه ذهنتان در مورد دو سوال بالا را متوجه شوید. 

به عنوان مثال افراد در پاسخ به سوال اول مواردی مثل پرداخت هزینه، از دست دادن بخشی از زمان در طول روز، حل تمرین، داشتن نظم و ترتیب و تعهد، یکی دو سال زمان گذاشتن، موثر و کارآمد نبودن آموزش ها، اعتماد به موسسات و یا یک روش آموزشی و … را یادداشت می کنند.

و در پاسخ به سوال دوم مواردی مانند احساس قدرت و توانایی، جایگاه اجتماعی عالی، جایگاه شغلی عالی، احساس کارآمدی و مفید بودن، حس پیشرفت و تکامل، لذت گوش دادن و مطالعه اخبار انگلیسی، لذت تماشای فیلم های انگلیسی زبان بدون زیر نویس، لذت سرچ انگلیسی در گوگل و گشت و گذار و تحقیق در سایت های خارجی، حس غرور و افتخار زمانی که با یک توریست انگلیسی زبان در جلوی دیگران مکالمه می کنم، حس غرور و افتخار زمانی که به یک کشور انگلیسی زبان سفر و با آنها مکالمه می کنم و به راحتی از پس امور خود بر می آیم، حس غرور و افتخار زمانی که می تـوانم بـه

سوالات زبانی دوستان و خانواده جواب بدهم و آنها را راهنمایی کنم و یا به آنها آموزش بدهم، لذت ارتباط و لمس دنیای بیرون از کشورم و کسب تجربیات عالی، لذت تحصیل در بهترین دانشگاه های دنیا، لذت کسب درآمد بیشتر و  بیشتر از یادگیری زبان انگلیسی و .

 این مقایسه همیشه در ذهن ما در حال انجام است و نتایج این مقایسه،  کلیدی  است که رفتار و اعمال ما را شکل می دهد. چنانچه در این مقایسه کفه ترازو به سمت لذت های ناشی از انجام کار، سنگین تر باشد، ذهن ما می پذیرد که این کار را انجام بدهد و برای رسیدن به این هدف تلاش خواهد کرد. با توجه به این واقعیت تکان دهنده علمی ما باید به ذهنمان بقبولانیم که لذت یادگیری زبان انگلیسی بیشتر از رنج آن است.

اما چگونه؟

برای این کار، هرکجا که هستید، لطفا همین الان یک کاغذ و خودکار آماده کنید و سوالاتی که در ادامه مطرح می کنم را با صبر و حوصله و تامل  پاسخ دهید. لطفا همین الان انجام دهید. متشکرم

1 اگر همین الان بخواهم یادگیری زبان انگلیسی را شروع کنم چه سختی ها و زحمت هایی برایم خواهد داشت؟

2 اگر به یادگیری زبان نپردازم، بجایش چه کارهایی می توانم انجام دهم و چه لذت هایی خواهم برد؟

3 اگر همین الان یادگیری زبان انگلیسی را شروع نکنم در آینده چه رنج ها و سختی ها و دردسرهایی خواهم داشت؟ ( از قوه تخیل خود کمک بگیرید، آینده دورتری را تصور کنید و با بزرگ نمایی و اغراق زیاد در مورد مشکلات، رنج ها، دردسرها و فرصت سوزی های بزرگی که برایتان پیش می آید بنویسید و به آن شاخه و برگ بدهید. سعی کنید با کمک تخیل خود یک جهنم واقعی را تصور کنید که در صورت یاد نگرفتن زبان انگلیسی در آن قرار خواهید گرفت. مثلا بنویسید چطور عدم یادگیری زبان انگلیسی اتفاق هایی را رغم خواهد زد که سرانجام باعث از دست دادن فرصت ها، کارها، یک آینده خوب،  افسردگی، ناکارآمدی، اعتماد به نفس پایین، فقر،  اعتیاد و از دست دادن خانواده، خودکشی و … خواهد شد).

4 چه احساس عالی و فوق العاده ای پس از یادگیری و تسلط به زبان انگلیسی خواهید داشت؟ ( با بزرگ نمایی بنویسید. شاخه و برگ بدهید و بهشت را برای خود تجسم کنید. بدست آوردن فرصت های شغلی عالی، جایگاه اجتماعی عالی، ثروت، شهرت، قدرت، اعتماد به نفس عالی، روابط بسیار عالی با همسر، فرزند، دوستان و خانواده، حس ارزشمندی برای خود و دیگران و … )

5 اولین راهکاری که برای یادگیری زبان انگلیسی به ذهنتان می رسد و همین الان می توانید برای انجام آن اقدام کنید چیست؟ ( هر راهکاری که همین الان به ذهنتان می رسد بنویسید بعدا می توانید آن را تغییر دهید. البته در ادامه مقاله راهکاری بسیار ارزشمندی بهتون میگم که مطمئنم لذت خواهید برد.)

 

 

پاسخ به سوالات بالا چه کمکی به من می کند؟

همانطور که گفتم، با این کار می خواهیم خیلی هوشمندانه کفه ترازو لذت های یادگیری زبان انگلیسی را سنگین تر از کفه ترازو رنج های یادگیری زبان انگلیسی کنیم تا مغز،  انگیزه کافی برای یادگیری زبان انگلیسی بدست آورد، مغز ما احساس نیاز به یادگیری زبان انگلیسی را به طور جدی و موثر درک کند و جنبه روانی و نیرو محرکه ای بسیار قوی جهت پیشبرد اهدافمان ایجاد شود.

 

برای اینکه مطالبی را که نوشتیم در ذهنمان تثبیت کنیم، توضیحاتی که برای سه مورد آخر نوشته اید را به مدت 21 روز ( در NLP عدد 21 عددی جادویی برای ترک عادت بد و ایجاد عادت خوب است) هر روز پس از بیدار شدن از خواب و هر شب قبل از خواب، مطالعه، تجسم و تصویر سازی کنید. 

 

 چند نکته فنی خودمانی و 2 فایل صوتی:

1- یک شبه نمیتونی به کل زبان انگلیسی مسلط بشی. باید براش وقت بزاری و سیر تکاملی خودت رو طی کنی. البته به این معنی نیست که از روشهای جدید و موثر که سرعتت رو زیاد میکنه استفاده نکنی.

2- اگر مدتهاست که از یادگیری زبان دور بودی، الان که میخوای شروع کنی کم کم و آهسته شروع کن. دقیقا مثل فردی که مدت ها ورزش نکرده، حالا که میخواد ورزش کنه اگه بخواد یک شبه ره صد ساله بره حتما آسیب می بینه. با روزی 5 دقیقه شروع کن.

3- بهترین کاری که میتونی انجام بدی تا سریعتر یاد بگیری اینه که اولین 5 دقیقه رو زودتر شروع کنی. همین الان

4- یادگیریت استمرار داشته باشه و خیلی آروم زمان یادگیریت رو بیشتر کن. امروز 5 دقیقه – فردا 6 دقیقه – و …
اگر بخوای از روز اول حجم زیادی آموزش ببینی مثل ظرف شیشه ای بسیار سردی که یکدفعه بسیار گرم میشه و ترک میخوره شما هم حتما آسیب می بینی. بنابراین آرام آرام و پیوسته یاد بگیر.

5- از یاد آورها استفاده کن تا یادت نره هر روز باید زبان بخونی. در ادامه برای انجام این کار چند ایده بهت میدم.

 به عنوان مثال یادآور موبایلت رو تنظیم کن که هر روز راس یک ساعت بهت یاد آوری کنه که امروز باید زبان بخونی. از اپلیکیشن های پیشرفته که قابلیت های زیادی برای این کار دارند مثل اپلیکیشن Any.do استفاده کن. به خانواده و یا دوستانی که به پیشرفتت اهمیت می دن بسپار که بهت یادآوری کنن. یک متن بنویس و در مکان های خاصی توی خونه یا محل کار نصب کن که هر وقت از اونجا رد شدی ببینی و یادت بیاد. اگر فکر کنی ایده های زیاد دیگه ای هم به ذهنت میرسه.

 

قدم دوم : چطور می توانم زبان انگلیسی را با بیشترین سرعت یاد بگیرم؟

1- از قانون 20-80 برای یادگیری زبان انگلیسی استفاده کنید

یک قانون جهانی بسیار مهم وجود دارد که با استفاده از آن میتوانیم زبان انگلیسی را خیلی سریع یاد بگیریم. اسم آن قانون، قانون 80-20 (8020 rule) یا اصل پارتو (Pareto principle) است.

جالب اینجاست که بدانید این اصل تقریبا در تمام موارد زندگی ما کاربرد دارد. اجازه بدهید برای اینکه موضوع را بهتر درک کنید چند مثال برایتان بزنم.

مثال اول: 20 درصد از فعالیت های شماست که باعث 80 درصد رضایت همسر و یا پدر و مادر و یا فرزندتان از شما می شود. تصور کنید هنگامی که شما برای آنها هدیه ای می خرید و یا در کار مهمی کمکشان می کنید میزان رضایت آنها از شما به چه میزان است تا هنگامی که کارهای روزمره انجام می دهید.

مثال دوم: 80 درصد ثروت جامعه تنها در اختیار 20 درصد از افراد آن جامعه است. این موضوع خیلی واضح است و حتما خودتان قبلا به این نتیجه رسیده اید.

جالب اینجاست این قانون دقیقا در یادگیری زبان انگلیسی هم صدق می کنه. یعنی 20 درصد از مطالب زبان انگلیسی هستند که اگر شما آنها را یاد بگرید به 80 درصد انگلیسی تسلط پیدا می کنید. به عنوان مثال اگر 20 درصد از لغات انگلیسی را یاد بگیرید به 80 درصد تسلط در ترجمه لغات دست پیدا خواهید کرد. به همین منظور در تهیه کتابی با نام 504 لغت ضروری  (504Absolutely Essential Words) که پرفروشترین کتاب لغت دنیا و در ایران نیز پرفروشترین کتاب لغت است،  از همین قانون استفاده شده است. آنها 3000 متن را از جاهای مختلف مثل روزنامه، مجلات، مکالمات فیلم ها، سخنرانی ها و … جمع آوری کردند و پس از تحلیل متوجه شدند 504 لغت وجود دارد که تقریبا در اکثر متون بکار رفته است.

جهت تکمیل اطلاعات به فایل صوتی زیر گوش کنید:

 

2- یادگیری خود را هدفمند و با مواردی شروع کنید که به آن علاقه مند هستید

نیاز نیست به کلاس های آموزش زبان خسته کننده و پر هزینه بروید و یا کتاب های گرامر زبان بخوانید. بلکه کافی است به مطالب جذاب و مورد نیاز خودتان توجه کنید. دقیقا مانند بچه ها. این همان راهی است که آنها زبان مادری خودشان را یاد می گیرند. آنها ابتدا جملاتی را یاد می گیرند که برایشان جذاب و یا کاربردی است. بنابراین نیاز نیست شما که مثلا علاقه مند به گردشگری و یا کارهای هنری هستید، لغات مربوط به پزشکی که نیاز شما نیست و به آن علاقه ندارید را فرا بگیرید. بنابراین همین الان یک کاغذ خودکار بردارید، کمی فکر کنید و اهداف خود از یادگیری زبان انگلیسی را بنویسید و سپس آنها را اولیت بندی کنید. ( به عنوان مثال من پس از نوشتن اهداف و علایقم متوجه شدم اولویت شماره یک من از یادگیری زبان انگلیسی خواندن مقالات روانشناسی جدید در مورد انضباط فردی است. اولیت شماره دو من فهمیدن اخبار انگلیسی است. اولیت شماره سه من فهمیدن دیالوگ فیلم های انگلیسی زبان است و )

پس از آنکه اولویت اول خود را مشخص کردید تا می توانید در مورد آن مطلب بخوانید، از سایتهایی مانند سایت TED و یا سایت fluentu فیلم دانلود کنید، مقاله بخوانید و سایت های تخصصی در آن زمینه را پیدا کنید. حتی میتوانید به صورت رایگان یک وبلاگ آموزش زبان انگلیسی در مورد علاقمندی ها خود  بسازید و هر چند وقت یکبار آن را توسعه دهید. ( دلیل راه اندازی بخش آموزش زبان انگلیسی با دیالوگ فیلم و بخش اخبار انگلیسی سایت زبان رمزی دقیقا همین اولویت هایم بود. )

سعی کنید  لغات جدیدی که یاد می گیرید را در یک دفترچه زیبا که به این کار اختصاص داده اید یادداشت کنید و هر چند وقت یکبار آنها را مرور کنید. یادتان باشد شما می خواهید زبان یاد بگیرید که از آن استفاده کنید. روز مبادایی وجود ندارد و همین امروز و همین الان مهم است. بنابراین یاد بگیرید و از چیزهایی که یاد می گیرید استفاده کنید. و یادتان باشد، وقتی شما در خصوص کاری که به آن علاقه دارید چیزی یاد می گیرید، سرعت یادگیری زبان انگلیسی برای شما بسیار زیاد خواهد شد.

 

3- الگوها را پیدا کنید

برای یادگیری لغات انگلیسی حتما از کتاب هایی با عنوان لغات ضروری مانند کتاب 504 لغت ضروری استفاده کنید. همانطور که در بالا توضیح دادم این کتاب لغات بسیار مهمی به شما آموزش می دهد. اگر علاقه مند هستید خیلی سریع مکالمه انگلیسی را یاد بگیرید سعی کنید الگوهای موجود در زبان را پیدا کنید و آنها را به یاد بسپارید. خواندن گرامر در این خصوص به شما کمک نمی کند و فقط وقت شما را تلف خواهد کرد. مثلا برای اینکه بتوانید جملاتتان را منفی کنید، تلاش بیهوده برای حفظ کردن گرامر را کنار بذارید و در عوض یک فهرست از الگوهای منفی که در مثال های مختلف مشاهده می کنید تهیه کنید. اگر مایل باشید می توانیم جهت نمونه تعدادی از آنها را برایتان ایمیل کنیم.

جهت دانلود رایگان الگوها اینجا کلیک کنید.

 

قدم سوم: برای آموزش زبان انگلیسی به خودمان، از کجا شروع کنیم؟ چه روشی بهتر است؟

1- در گذشته نمانید

حتما از کودکی تا به اکنون سبک های یادگیری متفاوتی را تجربه کرده اید. مثلا در دوران کودکی روش هایی برای ما موثرتر بود که بیشتر با بازی ارائه می شد ولی اکنون فیلم ها، انیمیشن ها و جلوه های تصویری بیشتر در یادگیری کودکان موثر هستند. شاید مناسب نباشد شما کودک خود را تشویق کنید از سبک آموزشی ای که شما یاد گرفته اید استفاده کند. همچنین دیگران و یا اساتید از شما بخواهند از همان سبکی که آنها زبان را یاد گرفته اند شما نیز یاد بگیریدبنابراین برای کسب بهترین نتیجه، باید از هر روش در زمان خودش استفاده کرد.

2- ذائقه خود در مورد یادگیری زبان انگلیسی را بشناسید

همانطور که ذائقه غذایی هر کس فرق می کند، مثلا یکی غذای شیرین دوست دارد و دیگری ندارد، یکی از غذای تند و تیز متنفر است و دیگری دوست دارد، یکی آبگوشت و غذاهای آبکی دوست دارد و دیگری دوست ندارد، ذائقه آموزشی افراد هم با یکدیگر متفاوت است. ممکن است فردی در کلاس های حضوری و شلوغ بیشترین درک و بازدهی را داشته باشد، دیگری در خلوت و از تماشای فیلم و یا گوش دادن به فایل های صوتی لذت ببرد و یادگیری قوی تری داشته باشد، یکی با خواندن کتاب و با یک دوست، دیگری با استفاده از نرم افزار و اپلیکیشن های آموزش زبان انگلیسی، یکی با یک سایت آموزشی مانند سایت زبان رمزی یاد بگیرد یکی با استاد خصوصی در محل کار و یا منزل. بنابراین نمی توان از روشی به عنوان بهترین روش یاد کرد و یا روشی را کنار گذاشت.

ایده هایی برای پیدا کردن ذائقه آموزشی خودتان

با وجود گستردگی و در دسترس بودن فضای مجازی، به راحتی و با یک سرچ ساده و تست چند مورد، می توانید سبک آموزشی مورد علاقه خود را پیدا کنید. در ادامه قصد دارم برای انجام این کار شما را راهنمایی کنم.

 ابتدا من استفاده از بخش های مختلف سایت زبان رمزی را به شما پیشنهاد می کنم. در ادامه چند ویدئو برای شما آماده کرده ام که دستورالعمل استفاده از هر کدام از بخش های رایگان سایت زبان رمزی در آن شرح داده شده است.

مشاهده ویدئوهای آموزش استفاده از سایت زبان رمزی – کلیک کنید

همچنین جهت مشاهده محصولات آموزش زبان انگلیسی سایت زبان رمزی کلیک کنید. از آنجا که لغات پایه و زیربنای یادگیری هر زبانی هستند تهیه مجموعه های لغات مثل 504 لغت ضروری را حتما به شما توصیه می کنم.

ممکن است به اپلیکیشن های آموزش زبان انگلیسی علاقه مند بشوید و تحت تاثیر جذابیت و فان بودن آن قرار بگیرید. کافی است در گوگل پلی، کافه بازار و یا اپ استور عبارت های مثل آموزش زبان انگلیسی و یا یادگیری زبان انگلیسی را سرچ کنید. اپلیکیشن های بسیار زیادی را پیدا خواهید کرد که هر کدام با خلاقیت و روش های جالب سعی دارند به شما زبان انگلیسی را آموزش دهند. در ادامه دوتا از بهترین اپلیکیشن های آموزش زبان در دنیا با بیش از چند ده میلیون نصب فعال را به شما معرفی خواهم کرد.

اپلیکیشن رزتا استون ( Rosetta Stone ) انگلیسی را با استفاده از زبان انگلیسی به شما آموزش می دهد و هیچ ترجمه ای ندارد. اما انقدر حرفه ای، جذاب و کاربردی طراحی شده است که هر کس بدون آنکه نیاز به ترجمه داشته باشد، با کمترین دانش زبانی ممکن می تواند از آن استفاده کند. علاوه بر نسخه اندروید، می تواند از نسخه آی او اس اپلیکیشن رزتا استون و همچنین نسخه ویندوز اپلیکیشن رزتا استون هم استفاده کنید. از این اپلیکیشن می توانید برای یادگیری زبان های دیگری ( تقریبا 40 زبان ) استفاده کنید.

اگر زبان انگلیسی را تا حدی مسلط هستید و می خواهید زبان دیگری مثل فرانسه را یاد بگیرید حتما استفاده از اپلیکیشن دولینگو را به شما توصیه می کنم. این اپلیکیشن به همان اندازه رزتا استون و بلکه بیشتر از آن جذاب و کاربردی است. طبق ادعای آنها، شما می توانید یک زبان را تنها در 34 ساعت یاد بگیرید. 

همچنین اگر به عکس نوشته و جملات انگیزشی انگلیسی به همراه ترجمه فارسی علاقه مند هستید پیشنهاد می کنم اپلیکیشن PROTO که توسط گروه آموزشی زبان رمزی ساخته شده است را از کافه بازار دانلود کنید.

می توانید از قسمت جستجوی پیشرفته گوگل به آدرس https://www.google.com/advanced_search کمک بگیرید و به عنوان مثال  عبارت آموزش زبان انگلیسی و یا عبارت یادگیری زبان انگلیسی را سرچ کنید. این قسمت از گوگل تنظیمات بسیار دقیق و آسانی دارد که شما را دقیقا به همان چیزی که می خواهید می رساند.

می توانید در اپلیکیشن معروفی مثل اپلیکیشن سایت دیوار در قسمت آموزشی آن با مدرس های آموزش زبان انگلیسی شهر خودتان که در دیوار آگهی داده اند و به نظر قابل قبول و استاد این کار هستند صحبت کنید و از آنها بخواهید یک جلسه را به صورت رایگان و یا با شهریه کم برایتان برگزار کنند. سپس بررسی و تامل کنید که آیا یادگیری به این شیوه مورد علاقه و نظر شماست یا خیر. می توانید این جلسه را به همراه یک دوست و یا یکی از اعضای خانواده که به یادگیری زبان انگلیسی علاقه مند است شرکت کنید. 

می توانید در اپلیکیشن معروفی مثل اپلیکیشن سایت دیوار در قسمت آموزشی آن با مدرس های آموزش زبان انگلیسی شهر خودتان که در دیوار آگهی داده اند و به نظر قابل قبول و استاد این کار هستند صحبت کنید و از آنها بخواهید یک جلسه را به صورت رایگان و یا با شهریه کم برایتان برگزار کنند. سپس بررسی و تامل کنید که آیا یادگیری به این شیوه مورد علاقه و نظر شماست یا خیر. می توانید این جلسه را به همراه یک دوست و یا یکی از اعضای خانواده که به یادگیری زبان انگلیسی علاقه مند است شرکت کنید. 

داشتن یک شریک که به اندازه شما مشتاق یادگیری زبان انگلیسی است به شما در یادگیری زبان انگلیسی بسیار کمک خواهد کرد. این شریک می تواند یک دوست یا یکی از اعضای خانواده شما باشد. هر روز جهت اختصاص وقت به یادگیری زبان انگلیسی به یکدیگر یادآوری کنید. به هم گزارش و انگیزه بدهید و از تجربیات خوبتان بگویید. فضای رقابتی و اهداف کوچک (یادگیری یک تعداد لغت و یا جمله) و کوتاه مدت تعریف کنید و برای رسیدن به آن تلاش کنید. همچنین می توانید وبلاگی را به صورت اشتراکی ایجاد کنید و هر روز مطالبی را در آن قرار دهید. مثلا صدا و فیلمی از خود در حال خواندن متنی انگلیسی ضبط کنید. عکس های یادگاری بگیرید و … . تمام اینها می تواند محتوای وبلاگ شما باشد و به تقویت زبان انگلیسی تان کمک کند.

قدم چهارم: یادگیری کدام را در اولیت قرار دهم؟ مکالمه، لغت، گرامر یا ... ؟

واژگان هر زبانی زیر بنای آن زبان هستند. هرچه لغات بیشتری را یاد بگیریم در انجام مکالمه، نگارش و فهم موضوعات بهتر عمل خواهیم کرد. یادگیری لغات انگلیسی می تواند تضمین کننده موفقیت شما در یادگیری زبان انگلیسی باشد. بنابراین هرچه لغات ضروری و مهم بیشتری یاد بگیرید و فرآیند یادگیری خودتان را به یک فعالیت پویا تبدیل کنید، علاوه بر تقویت قدرت مغزتان، اهرمی خواهید ساخت که سرعت یادگیری تان در هر کدام از مهارت های مکالمه، خواندن، نوشتن، شنیدن و گرامر بسیار بیشتر خواهد کرد.

اگر مصمم به یادگیری زبان انگلیسی و تسلط به آن هستید، هر روز با واژگان زندگی کنید و همواره در حال مرور کردن آنها باشید.

بهترین و سریع ترین راه برای افزایش دامنه لغات چیست؟

در زبان انگلیسی دست کم 600.000 واژه، اعم از پرکاربرد و تخصصی، وجود دارد و هر روز تعدادی واژه به این فهرست اضافه می شود اما حتی افرادی که زبان انگلیسی زبان اول آن ها است، از کلیه واژگان این زبان به طور میانگین تنها 2000 واژه پرکاربرد را در مکالمات روزمره خود به کار می برند. آمار کارشناسان هم حاکی از آن است که به طور میانگین، 2000 واژه کلیدی 85 تا 90 درصد مکالمات روزمره گویشوران هر زبانی را تشکیل می دهد. بنابراین همانطور که در قدم دوم توضیح دادم، مطابق قانون 80-20 ، شما با یادگیری حدودا 20 درصد از لغات انگلیسی به بیش از 80 درصد تسلط خواهید یافت.   

خبر خوب اینجاست، این 20 درصد لغات ارزشمند هم اکنون در کتاب هایی که به این منظور نوشته شده اند مانند کتاب 504 لغت ضروی، کتاب 1100 لغت ضروری، کتاب لغات ضروی تافل و … در دسترس شما هستند و می توانید از آنها استفاده کنید. علاوه بر آن به شما پیشنهاد می کنم دفترچه و یا سررسیدی که حمل آن راحت باشد و همیشه بتوانید همراه خود داشته باشید تهیه و واژگان جدیدی که با آن روبه رو می شوید و ارزش حفظ کردن دارند را در آن یادداشت کنید. (اگر با موبایل، آیپد یا نوت بوک ارتباط خوبی دارید، می توانید بجای دفترچه یادداشت از آنها استفاده کنید) اگر سطح زبان شما بالاتر است سعی کنید معانی واژگان را به صورت تعاریف انگلیسی، مترادف، متضاد و حتی جمله هایی که ما را به یاد آن واژه ها می اندازند، مقابل آن ها بنویسید. همچنین به یاد داشته باشید یادگیری لغات زمانی اتفاق می افتد که شما توجه ( Attention ) کافی نسبت به آنها داشته باشید. تجسم کردن، تصاویر، صحنه های مرتبط، طنز و … فرآیند یادگیری را به صورت عمیق تری شکل می دهند. حال خبر خوب برای شما آن است که گروه آموزشی زبان رمزی با نوآوری های خود راهکارهایی برای یادگیری بسیار سریع و عمیق این کتاب ها ارائه و آنها را در قالب محصولات آموزشی در اختیار علاقه مندان قرار داده است. از شما دعوت می کنم جهت مشاهد محصولات آموزش زبان انگلیسی زبان رمزی اینجا کلیک کنید.

نکته بسیار مهم: توجه داشته باشید بعد از یادگیری لغات می بایست صوت تلفظ آنها را بارها بارها گوش دهید تا گوش شما با تلفظ صحیح لغات آشنا شود; تنها در این صورت است که شما هنگام شنیدن آنها در کلام دیگران منظورشان را متوجه می شوید.

گاهی اوقات ما فکر می کنیم تلفظ صحیح لغات را می دانیم اما در اغلب موارد تلفظ صحیح لغات با آنچه ما فکر می کنیم بسیار متفاوت است; بنابراین پیشنهاد می کنم صوت ها را روی گوشی موبایل خود و یا دستگاه پخش ماشین و … داشته باشید و زمان قابل توجهی را به این کار اختصاص دهید. لازم است بدانید در مجموعه ورد کلیپ 504 لغت ضروری استاد تلفظ صحیح امریکایی و بریتانیایی هر لغت را به شما آموزش می دهد و تفاوت های آنها را بیان می کند.

قدم پنجم: بهترین روش یادگیری مکالمه انگلیسی چه روشی است؟

توجه داشته باشید یادگیری مکالمه انگلیسی مانند یادگیری رانندگی یک مهارت است. ابتدا که می خواهید رانندگی کنید حتما به دنده، کلاج، ترمز و گاز و … دقت و توجه بسیار زیادی دارید. اگر کسی با شما صبحت کند و یا از شما بخواهد چیزی بخورید، ممکن است عصبانی شوید و بگویید ساکت باش حواسم پرت میشه اما بعد از اینکه چندین و چند بار رانندگی کردید، شرطی خواهید شد و به صورت ناخودآگاه و بدون تمرکز رانندگی خواهید کرد. هنگام رانندگی می توانید به پیام های دوستان در تلگرام جواب بدهید، چیزی بخورید و حتی لباس بپوشید. بنابراین هنگام شروع یادگیری مکالمه انگلیسی بابت تپق زدن ها، بد صبحت کردن ها، خیلی آهسته و شمرده شمرده صحبت کردن ها، خطاهای گرامری و … اصلا نگران نباشید چون تمام آنها مانند مهارت رانندگی با تکرار و تمرین برطرف خواهد شد و روزی خواهید رسید که بدون فکر و ناخودآگاه به زبان انگلیسی صحبت خواهید کرد. بنابراین از نظر من بهترین روش یادگیری مکالمه انگلیسی استفاده از ضمیر ناخود آگاه و تقلید از بچه های کوچک است. ضمیر ناخودآگاه شما قوی ترین ابزار یادگیری زبانی است که تاکنون خلق شده و این مسئله را می توانید در تمامی انسان ها مشاهده کنید به این شکل که هر نوزادی که به دنیا می آید پس از مدتی بدون هیچ گونه آموزش خاص و تنها با گوش کردن به صحبت های اطرافیانشان، زبان آن ها را فرا می گیرد و هیچ نیازی به کلاس و کتاب برای یادگیری زبان ندارد. اگر شما از این توانایی به درستی استفاده کنید می توانید به خوبی زبان انگلیسی و یا هر زبان دیگری را یاد بگیرید.

ضمیر ناخوداگاه چگونه کار می کند؟

به طور طبیعی برای هر شخصی این اتفاق رخ داده است که زمانی که یک نفر با شما در مورد موضوعی خاص، مثل یک محصول جدید، یک خبر جدید و … صحبت می کند، شما حس می کنید که پیش از این، آن مطلب را می دانستید اما نمی توانید به یادآورید که کی و کجا آن را شنیده اید اما اطمینان کامل دارید که آن را قبلا شنیده اید یا حداقل تصور می کنید که آن را می دانید. 

با یک مثال، شیوه کامل کارکرد ضمیر ناخودآگاهتان را برای شما توصیف می کنم. ضمیر ناخودآگاه شما شبیه به رادیو است، زمانی که شروع به کار می کند، شروع به دریافت اطلاعات از  ایستگاه رادیویی  می کند و آن را پخش می کند، خواه کسی به آن گوش دهد خواه نه. ضمیر ناخودآگاه شما نیز از همین روش پیروی می کند و تنها تفاوت آن این است که ذهن بسیار پیچیده تر از یک رادیو است که بتوان تمام جزییات آن را درک کردضمیر ناخودآگاه شما هر صدایی را که بشنود ذخیره می کند و الگوی آن را به خاطر می سپارد. این فرآیند در زمانی کمتر از هزارم ثانیه رخ می دهد بدون اینکه شما حتی متوجه آن شوید و شما نیاز نیست هیچ کاری انجام بدهید.

چطور از ضمیر ناخودآگاه استفاده کنیم؟

همانطور که در قدم دوم توضیح دادم، ابتدا موضوع مورد علاقه خود را پیدا کنید و شروع به سرچ و جمع آوری فایل های صوتی و ویدئویی مرتبط با آن کنید. اگر هیچ ایده ای برای این کار ندارید پیشنهاد می کنم با انیمیشن های انگلیسی زبان که زیر نویس فارسی و انگلیسی دارند شروع کنید. (من انیمیشن فوق العاده زیبای inside out را به شما پیشنهاد می کنممزیت این انیمیشن ها در این است که برای بچه های کم سن و سال طراحی شده، بنابراین خیلی ساده و شمرده صحبت می کنند و از عبارت های پیچیده استفاده نمی کنند تا بچه ها متوجه شوند. ( برای دانلود این انیمیشن ها می توانید در گوگل سرچ کنید. همچنین می توانید با استفاده از نرم افزار، فایل های ویدئویی را تبدیل به فایل صوتی کنید. کافی است در گوگل سرچ کنید نرم افزار تبدیل فایل ویدئویی به فایل صوتی  تا تعداد زیادی از این نرم افزارها به همراه آموزش استفاده از آنها پیدا کنید )

لطفا کمی زمان بگذارید و با استفاده از نرم افزار، فایل های صوتی را به تکه های کوچک 2 تا 3 دقیقه ای تقسیم کنید و روی آنها شماره بگذارید. این کار به مرور سریع آنها کمک خواهد کرد. فایل ها را روی گوشی تلفن همراه، دستگاه پخش اتوموبیل تان، داخل کامپیوتر و کپی کنید تا هر زمان فرصتی داشتید ( هنگام رفت و آمد به محل کار و یا دانشگاه، هنگامی که در جایی منتظر هستید، هنگام خواب و ) بتوانید به آنها گوش کنید

مانند گوش دادن به موسیقی، آنها را بارها و بارها گوش کنید تا تقریبا بتوانید قسمت هایی از آن را هم زمان با گوینده همخوانی کنید. به هیچ عنوان نگران معنی جملات نباشید و فقط گوش بدهید تا مغز شما با آهنگ جملات و آوای زبان انگلیسی آشنا شود و به آمادگی برسد. بعد از آن به کمک گوشی تلفن همراهتان شروع به ضبط صدای خود و مقایسه آن با صدای گوینده کنید. برای این کار زمان بگذارید و تکرار و تکرار کنید تا گویش شما به گویش گوینده نزدیک شود. در قدم بعد معنی تک تک لغاتی را که در مکامله متوجه نمی شوید پیدا کنید. اگر متن فایل های صوتی که استفاده می کنید موجود باشد این کار بسیار ساده خواهد بود. اگر از یوتیوب دانلود کرده اید، این خبر خوش را به شما می دهم که می توانید با استفاده از خود یوتیوب فیلم ها را زیر نویس کنید. یوتیوب یک ربات دارد که به صورت لحظه ای فیلم ها را زیر نویس می کند. کافی است هنگام تماشای فیلم روی دکمه subtitles کلیک کنید. همچنین در سایت TED این قابلیت وجود دارد.

 

در نهایت لغاتی که معنی آنها را پیدا کرده اید در دفترچه خود یادداشت کنید و برای حفظ و تمرین تلفظ صحیح آنها زمان بگذارید.  اگر 6 ماه و روزی فقط 20 دقیقه برای این کار زمان بگذارید، به شما قول می دهم این شیرین ترین و لذت بخش ترین شیوه یادگیری مکالمه برای شما باشد و پس از آن خواهید توانست با متخصص ترین افراد دنیا در آن موضوع مباحثه کنید.

 

نکته مهم: زمانی که تازه شروع به گوش دادن و یادگیری زبان انگلیسی می کنید، بیشتر موضوعات برای شما نامفهوم است و هیچ درکی از آن ها ندارید. اما همانطور که گفته شد این اطلاعات در ضمیر ناخودآگاه شما در حال ثبت شدن است. به زودی با تکمیل شدن این اطلاعات آن ها را به یاد خواهد آورد. دقیقا همان اتفاقی که برای یک کودک رخ می دهد و در گذر زمان و پس از یک بازه مشخص زبان اطرافیان خود را درک می کند و کم شروع به استفاده از آن می کند.

واقعیت این است که زمانی که شما یک عبارت یا کلمه را مدام در ذهنتان دارید ولی معنای آن را در نمی کنید نباید نگران باشید و احساس ناتوانی کنید، به این نکته توجه داشته باشید که این عبارت در ذهن شما ثبت شده است و به زودی کاربرد آن را خواهید آموخت. زمانی که این تکرار به طور مداوم رخ بدهد شما در نهایت تمامی علامت های سوال در ذهنتان را پاسخ خواهید داد و فرآیند یادگیری شما تکمیل می شود.

قدم ششم: چطور مثل زبان مادری به انگلیسی صحبت کنم؟

اگر واقعا عزمتان را جزم کرده اید مثل زبان مادری به انگلیسی صحبت کنید و به آن متعهد هستید، شما به زودی به جایی خواهد رسید که در ذهنتان به جای جمله “لطفا آن را به من بدهید” عبارت “Please give it to me” متبادر خواهد شد. اگر تمرین کنید که به انگلیسی فکر کنید. اما چطور؟

فرض کنید شما به یک مکان زیبا رفته اید و می خواهید در مورد آن با یکی از دوستان خود صحبت کنید. در حالت عادی ویژگی ها و تصاویر خاص آن مکان به ذهن شما می آید و در ذهنتان به فارسی فکر و در مورد ویژگی های آن مکان به دوستتان توضیح می دهید. حالا فرض کنید می خواهید همین توضیحات را به یک نفر انگلیسی زبان بدهید. چطور می توانید شروع به انگلیسی توضیح دادن بکنید؟

راه اول فکر کردن به فارسی و شروع کردن به ترجمه توضیحات فارسی است که سرعت شما را بسیار پایین می آورد اما راه دوم که بهترین راه حل می باشد فکر کردن و شروع به انتقال آن توضیحات به زبان انگلیسی است. چگونه به انگلیسی فکر کنیم؟

 

هرچند دانش گرامری و لغوی محدودی داشته باشید، اما اگر با همان دانش کم شروع به فکر کردن به انگلیسی بکنید به راحتی می توانید از همان دانش محدود استفاده کنید و شروع به بالابردن سطح خود با سرعت بیشتری بکنیددر ادامه چند ایده را با شما در میان خواهم گذاشت.

1- خودتان را با محتوای انگلیسی احاطه کنید.

سعی کنید اخبار را به زبان انگلیسی دنبال کنید. به آهنگ های انگلیسی گوش کنید و متن شعر آن ها را به خاطر بسپارید. از جزوات و کتاب های تمام انگلیسی برای مطالعه دروس خود استفاده کنید. آن قدر خود را درگیر کار با محتوای انگلیسی بکنید تا فکر کردن به زبان مادریتان برایتان مشکل شود. بنابراین شرایطی شبیه به یک دنیای انگلیسی برای خود ایجاد کنید که بتوانید در آن به انگلیسی فکر کنید، صحبت کنید، موزیک گوش بدهید، فیلم ببینید، اخبار را دنبال کنید و … . با ادامه این کار و تلاش برای فکر کردن به انگلیسی، به زودی روزی خواهد رسید که در ذهنتان به جای جملات فارسی، جملات انگلیسی متبادر خواهد شد.

2- تمام داشته های زبان انگلیسی را در ذهنتان تصویرسازی کنید.

در تحقیقاتی که بروی برخی افراد انجام شده است، نشان می دهد که زمانی که این افراد به عنوان مثال به دویدن فکر می کنند، امواج عصبی از مغزشان به سمت پاهایشان ارسال می شود که آن را آماده دویدن می کند و هر لحظه که اراده کنند می توانند به بهترین شکل از قابلیت های خود استفاده کنند. ذهن شما علاقه زیادی به تصویر سازی دارد و هرچیزی که تصویری از آن در ذهنتان دارید را به خوبی درک می کنید. در واقع ذهن انسان تصویرسازی را مانند واقعیت در نظر می گیرد و ذهن به فرد کمک می کند تا بهترین کارایی را داشته باشد. بنابراین سعی کنید تمام داشته هایتان از زبان انگلیسی را در ذهنتان تصویرسازی کنید. کاربردها و موارد استفاده آن ها را در ذهنتان مرور کنید و ذهنتان را آماده یادگیری زبان انگلیسی بکنید تا مغزتان نیز شما را در ادامه این راه همراهی کند.

 

قدم هفتم: چطور مهارت شنیداری ( لیسنینگ listening ) را تقویت کنم؟

اگر به توضیحاتی که در بالا در مورد یادگیری مکالمه انگلیسی دادم، توجه کرده باشید حتما با من موافق هستید که مهارت شنیداری ( لیسنینگ listening ) به مراتب از مهارت گفتاری ( speaking )  مهم تر است و ما باید دو برابر زمانی را که به تمرین مهارت سخن گفتن (Speaking) می پردازیم، به تمرین مهارت شنیدن ( لیسنینگ listening ) اختصاص دهیم.

آیا تا به حال از خود پرسیده اید که بزرگترین مشکل شما در مهارت شنیداری ( لیسنینگ listening ) چیست؟ تجربه نشان می دهد که در موارد زیادی زبان آموزان حافظه کوتاه مدت ضعیفی دارند؛ درواقع، هنگامی که سعی می کنند جمله ای را که شنیده اند تجزیه و تحلیل کنند، جمله و جملات بعدی اضافه می شود و همین سبب می شود آنها نتوانند مفهوم را درک کنند. اما برای تقویت حافظه کوتاه مدت چه کنیم؟

برای تقویت حافظه کوتاه مدت خود می توانیم از تمرین های زیر استفاده کنیم. 

در تمرین اول، می بایست ۵۰ واژه را به طور تصادفی انتخاب کرده و آن ها را با صدای خود ضبط کنیم. سپس یک بار به فایل صوتی گوش بدهیم و هر آنچه را به خاطر می آوریم، یادداشت کنیم.

تکرار زیاد این تمرین، یعنی شنیدن، به خاطر سپردن و یادداشت کردن علاوه بر تقویت حافظه کوتاه مدتتان، به تقویت مهارت شنیداری شما هم کمک بسیار زیادی خواهد کرد.

 

در تمرین دوم، می بایست فایلی را متناسب با سطح زبانی خود انتخاب و به آن گوش کنیم. سپس در هر ده ثانیه یک بار فایل صوتی را متوقف و هر آنچه را به خاطر می آوریم، بازگو کنیم. در شروع کار اگر نتوانستید جملات را کامل تکرار کنید نگران نباشید. با تکرار این کار ذهنتان تقویت می شود و هر بار می توانید جملات بیشتری را در ذهن نگه داشته و سپس بازگو کنید.

در تمرین سوم که باید به صورت گروهی انجام شود، می بایست موضوعی را که مورد علاقه مان است، انتخاب و شروع به صحبت در مورد آن کنیم. سپس سعی کنیم به خاطر بیاوریم که اولین جمله چه بوده، آخرین واژه جمله دوم چه بوده، جمله سوم با چه کلمه ای شروع شده است و … . در حقیقت این کار موجب می شود در حین صحبت کردن نسبت به جملات و کلمات هوشیار باشیم.

آنچه تسلط بر لیسنینگ listening را به تجربه ای لذت بخش تبدیل می کند، این است که ما نباید به دنبال درک کلیه جزئیات یک متن شنیداری باشیم. آنچه مهم است، درک کلیات و رئوس مطالب است. تجربه نشان داده است زبان آموزانی که در مراحل اولیه تمرین های شنیداری خود به کلیات توجه بیشتری می کنند، در مقایسه با کسانی که به دنبال جزئیات هستند، توانایی بیشتری در درک جزئیات در تمرین های بعدی خود دارند. همچنین در صورتی که زبان آموز در حین گوش فرادادن به تمرین های لیسنینگ listening مکالمات را به زبان مادری خود ترجمه کند، مانعی بر سر راه شنیدن و درک او ایجاد می شود. این کار به منزله مانعی میان متکلم (خواه فرد و خواه رادیو تلویزیون و….) و شنونده است؛ زیرا زمانی که فرد شنونده به ترجمه مکالمات می‌پردازد، از توجه به مابقی مکالمه غافل خواهد شد و در نتیجه ، فرایند ارتباطی به طور کامل صورت نمی پذیرد.

قانون کلی مهارت شنیداری A+1 است. این قانون می گوید که باید همواره از یک سطح بالاتر از خومان شروع کنیم. این بدان معناست که اگر زبان آموزی در سطح مقدماتی (Beginner) است، باید به مطالبی گوش کند که در سطح پیش متوسط باشد یعنی (Pri-intermediate) و اگر در سطح متوسط (intermediate) است، به مطالبی که در سطح متوسط رو به بالا (Upper-intremediate) است گوش فرا دهد تا مهارت لیسنینگ listening و یا شنیداری اش تقویت شود.

برای مثال: تیم فوتبالی را در نظر بگیرید که قرار است در اولین بازی خود در جام جهانی با یک تیم قدرتمند رو به رو شود. اگر این تیم در آخرین بازی های تدارکاتی خود با تیم های ضعیف بازی کند ،طبیعی است که نمی‌تواند موفقیت خاصی به دست آورد.

تجربه نشان می دهد که استفاده از فایل های صوتی همراه با متن برای شروع برنامه تقویت مهارت شنیداری لیسنینگ listening بسیار مؤثر است اما این سؤال پیش می آید که کدام مواد آموزشی می توانند برای ما مؤثر باشند یا به عبارت دیگر، ما چگونه باید سطح خود را تعیین کنیم؟

کاری که برای مشخص سازی سطح خود می توانیم انجام دهیم این است که پیش از تهیه کتاب یا متن، تعداد ۱۰۰ واژه از یک بند را انتخاب کنیم. توجه داشته باشید واژگانی، مانند and, but, something را به حساب نیاورید. حالا اگر از این صد واژه انتخابی معنی پنج تا ده واژه را ندانیم، متن مورد نظر مناسب ماست، در صورتی که این تعداد بیشتر باشد، متن دشوارتر از سطح ماست و چنانچه با هیچ واژه جدید روبه رو نشویم، متن برای ما آسان است. در واقع، اگر سطح زبانی ما ۴۰ باشد، سطح کتاب انتخابی می بایست ۱۰+۴۰ باشد.
به زبان آموزان توصیه می شود که اگر در سطح متوسط یا متوسط رو به پایین هستند، به هیچ وجه از متون اخبار انگلیسی استفاده نکنند؛ چرا که با این کار تنها به گویش رسمی و استاندارد زبان مقصد عادت می کنند و از دید آموزشی، گوششان به اصطلاح تنبل می شود. گوش دادن به اخبار به زبان آموزان سطوح بالا توصیه می شود.

چطور از فایل های صوتی استفاده کنیم؟

تجربه نشان می دهد که همواره تمرین های ابتدایی ما برای تقویت مهارت شنیداری باید همراه با استفاده از فایل های صوتی همراه با متن صورت گیرد.

• گام اول: یک بار با دقت متن را می خوانیم و واژگانی را که معنی آن هارا نمی دانیم، پیدا می کنیم.

• گام دوم: ده ثانیه به فایل صوتی گوش می دهیم و هر آنچه را به خاطر می آوریم، باز گو می کنیم.

• گام سوم: ده ثانیه به فایل صوتی گوش می دهیم و سعی می کنیم متن را پیاده یا Transcribe کنیم. چنانچه بخشی را متوجه نشدیم، جای آن را خای می گذاریم. سپس به ده ثانیه بعدی گوش می دهیم.

• گام چهارم: دوباره به فایل صوتی گوش می دهیم، متن خود را با متن اصلی تطبیق می دهیم و هر آنچه را در مرحله پیش متوجه نشده ایم، از روی متن اصلی پر می کنیم.

راهکارهای جانبی :

یکی از راه های مؤثر برای تقویت مهارت شنیداری این است که محیط پیرامون خود را با موسیقی، اخبار، داستان و …. به زبان انگلیسی پر کنیم. پیشنهاد می شود پس از یک ماه تمرین مهارت شنیداری، به منظور افزایش حساسیت شنیداری صدای دستگاه خود را تا حد ممکن کم کنید؛ این کار موجب می شود با حساسیت بیشتری به صداها گوش دهید.

تمرین دیگری که برای افزایش حساسیت شنیداری می توانند مفید باشد این است که در حین گوش دادن به فایل صوتی، کلماتی راکه پخش می شوند، با انگشتان دستمان بشماریم. این کار باعث می شود توانایی تفکیک کلمات را پیدا کنیم.
تمرین دیگری که پس از یک ماه تمرین شنیداری می توانیم انجام دهیم این است که پس از گوش دادن به فایل صوتی، لحن گوینده را تقلید کرده و در مراحل بعدی سعی کنیم جمله ای را که شنیده ایم با تغییر صدا و لحن خود به گونه های متفاوتی باز گو کنیم. فایده این کار آن است که با لحن های مختلف آشنا می شویم. در واقع، ما آنچه را می شنویم، با دانش زبانی خود تطبیق می دهیم و چنانچه تشابهی پیدا نکنیم، این حس برایمان پیش می آید که فایل صوتی از واژگان جدید تشکیل شده است. این در حالی است که ما واژه را می دانیم اما گوینده آن را به نحوی ادا می کند که برای ما جدید است. بنابراین این تمرین، احتمال بروز چنین مشکلاتی را به حداقل می رساند.

پس از آنکه در مهارت شنیداری به سطح قابل قبولی رسیدید، پیشنهاد می شود که به جای فیلم یا فایل صوتی و متن، بیشتر به منابع صوتی همچون رادیو یا کتاب های صوتی گوش دهد، زیرا هنگام دیدن فیلم برای درک مطلب از تصاویر هم کمک می گیرد.

قدم هشتم: آیا یادگیری گرامر ضروری است؟ بهترین روش برای یادگیری گرامر انگلیسی چیست؟

آیا لازم است برای یادگیری زبان، گرامر را یاد بگیریم؟
به صورت خیلی کوتاه و صریح می توان گفت که نه!
اغلب مردم جهان به زبان خودشان بسیار خوب صحبت می کنند بدون اینکه اطلاع زیادی از قواعد آن داشته باشند.کودکان نیز حتی بدون اینکه بدانند معنی کلمه گرامر یا دستور زبان چیست شروع به صحبت کردن و یادگیری می نمایند.
اما اگر شما از آن دسته افرادی هستید که به صورت جدی به دنبال یادگیری زبان انگلیسی هستید پاسخ به سوال بالا برای شما بله است. یادگیری گرامر به شما کمک می کند تا این زبان را سریعتر و موثرتر فرا بگیرید.

مردم اغلب اوقات گرامر را به عنوان قوانین یک زبان تعبیر می کنند در صورتی که این طور نیست. این طرز فکر مستلزم این است که ابتدا کسی قوانینی برای صحبت کردن گذاشته باشد و بعد مردم طبق آن شروع به صحبت کرده باشند. یک زبان بوسیله مردم از طریق تکامل صداها به کلمات و سپس به اصطلاحات و جملات بوجود آمده است.

هیچ زبان رایجی تا به حال ثابت نمانده و تغییرات زیادی را در دوره های مختلف متحمل شده است. پس آنچه را که ما گرامر یا دستور زبان می نامیم انعکاس یک زبان در یک زمان خاص است.

یکی از بهترین روش های یادگیری گرامر انگلیسی این است که شما فقط نگاهی روزنامه ای به نکات آموزش گرامر انگلیسی که درهر کتاب آموزش گرامر به راحتی پیدا می شود داشته باشید. ( همچنین می توانید به بخش آموزش گرامر سایت زبان رمزی که کامل ترین و جامع ترین بخش آموزش گرامر در ایران است مراجعه کنید ) بازهم تاکید می کنم فقط نگاه روزنامه ای یعنی تلاشی برای حفظ کردن آنها و … نداشته باشید. حالا می خواهیم از طریق حافظه ناخودآگاه به بهترین شکل ممکن گرامر انگلیسی را یاد بگریم. اما چطور؟

شما می توانید برای به ناخودآگاه سپردن قوانین گرامر انگلیسی، روزانه متون انگلیسی را فقط و فقط بخوانید و با چشم دنبال کنید و بعد آنها را در جایی دیگر بازنویسی کنید. ( دقیقا مانند چند سال دوران دبستان، که شما فقط مشق می نوشتید و تمرین می کردید. در آن دوران آموزش دستور زبان نداشتید ) با این کار تمام ساختارهای گرامر انگلیسی را در طی یک یا دو ماه تمرین پیوسته به ناخودآگاه مغز خودتون می سپارید طوریکه به راحتی با دیدن یک جمله متوجه خواهید شد که آیا ساختار آن درست است یا خیر. یعنی با تمرین زیاد خواندن و نوشتن، ذهن شما به طرز عجیبی خود زشتی و زیبایی جملات را متوجه خواهد شد. برای انجام این تمرین به شما پیشنهاد می کنم از بخش بسیار جامع و جذاب آموزش زبان با اخبار سایت زبان رمزی دیدن بفرمایید.

بنابراین یکی از بهترین راه های یادگیری گرامر انگلیسی، یاد گرفتن قوانین گرامری با به کار بردن آن هاست. به این معنی که شما با به کار گرفتن روزانه این قوانین در مکالمات، و خواندن و نوشتن خودتان، می توانید آنها را یاد بگیرید. دقیقا همانطور که زبان مادری را یاد گرفتید.

همچنین ببینید

اپلیکیشن اندرویدی PROTO

با نصب این اپلیکیشن چه چیزی گیرم می آید؟   با PROTO بهترین عکس رو …

38 دیدگاه

 1. راهنمایی بسیار عال و جامعی بود از زحمات فراوانی که کشیده اید تشکر میکنم

 2. با سلام بر دوست گرامی
  تمامی مطالبی شما کامل ،جالب و آموزنده بود .
  تشکر از زحمات شما
  به امید روزی که همه ما بتوانیم به آرزوی یاد گیری زبان دست پیدا کنیم.

 3. لطفا در مورد فراگیری زبان آلمانی هم مطلب بذارید
  من قصد سفر به آلمان را دارم هنوز زبان انگلیسی را خوب صحبت نمی کنم آیاد فراگیری زبان انگلیسی پیشنیاز فراگیری زبان آلمانی است؟

  • سلام دوست گرامی
   همانطور که گفته ایم، تمامی مطالبی که در این مقاله برای یادگیری زبان انگلیسی عنوان شده، برای یادگیری هر زبان دیگیری هم می تواند مورد استفاده قرار گیرد.
   اگر شما زبانی را یاد بگیرید، زبان بعدی را راحت تر یاد خواهید گرفت اما هیچ الزامی نیست که ترتیب خاصی را رعایت کنید.

 4. سلام استاد عزیز
  از مطالبتون لذت بردم خیلی عالی بود.

  استاد یادگیری گرامر انگلیسی خیلی اعصاب خرد کنه و آدمو گیج میکنه این همه فرمول های عجیب و غریب را حفظ می کنم آخرش هم نمیتونم به سوالات گرامر جواب بدم تروخدا یک فکری براش بکنید.
  سپاس سپاس سپاس

 5. با سلام
  ممنون از اطلاعات و راهنمایی های شما
  من هر ماه منتظر آپدیت های جدیدتون هستم. در صورت امکان در مورد آزمون آیلتس هم راهنمایی کنید. آیا باید چندیدن و چندبار امتحان بدیم تا بتونیم مدرک بگیریم؟ در مورد راه های کنترل اضطراب موقع امتحان آیلتس هم اگر تجربه ای دارید لطفا در اختیار ما قرار دهید.

 6. مطالبتون خیلی خوب و آموزنده بود.فکر میکنم مشکل من نداشتن یک برنامه درست حسابی برای یادگیری باشه.در مورد برنامه ریزی هم بگید.مثلن من میخوام مکالمه ام رو تقویت کنم بهترین برنامه چیه؟

 7. سلام استاد و سلام دوستان
  با توجه به فرمایش استاد، من یک دفترچه کوچک تهیه کردم از یک طرف رنج های یادنگرفتن زبان انگلیسی را یادداشت می کنم و از طرف دیگر لذتهای یادگیری زبان انگلیسی را یادداشت می کنم و هر وقت دلسرد و بی انگیزه میشم اون دفترچه رو میخونم و دوباره انگیزه می گیرم و خواستم به دوستان دیگه هم پیشنهاد کنم اون آموزشی که شما دادین به عنوان رنج و لذت را را حتما جدی بگیرن و نتایجش رو ببینن که چقدر عالیه . با آرزوی موفقیت

 8. سلام استاد وجدانی
  من قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارم. با تلاش ۶ ماهه ، روزی ۲ ساعت میتونم آیلتس بگیرم؟

 9. آموزش خیلی عالی بود واقعاً مرسی از اساتیدی که زحمت کشیدن
  پکیج آموزشی دارین که بتونم در کمتر از یا دو ماه کامل یاد بگیرم که مکالمه کنم به انگلیسی؟

 10. با سلام بنده میخواستم اگر امکانش باشه برای کلمه مهاجرت به کانادا و تحصیل در کانادا حدود 5 یا 6 تا هم معنی به زبان انگلیسی بگین ممنونتون میشم

 11. سلام استاد واقعا این هم سخاوتی که شما در ارائه مطالب دارید در جای دیگر سراغ ندارم. سایتتون هم عالیه موفق باشید

 12. با سلام خدمت شما بزرگواران
  بنده چهل سال دارم و مدت زیادی از یادگیری زبان انگلیسی دور بوده ام سرانجام فرصتی فراهم شد تا بتوانم به یادگیری زبان انگلیسی بپردازم. در گوگل عبارت آموزش زبان انگلیسی را سرچ کردم و با این مقاله آشنا شدم. خواندن آن برایم لذت بخش بود و از شما بزرگواران کمال تشکر را دارم. اما با توجه به سن من حصوله ام برای خواندن این همه مطلب بسیار کم است از شما بزرگواران خواهشمندم در صورت امکان فایل صوتی و تصویری بیشتری قرار دهید زیرا اثر گذاری بیشتری دارد. بازهم از شما سپاسگزارم که این گونه و به زیبایی به مقوله آموزش زبان انگلیسی می پردازید. در پناه خدا

 13. استاد من علاقه زیادی به بازاریابی و فروش دارم و هرازگاهی مطالبی را از سایت های خارجی می خوانم اما برای اینکه آنها را متوجه شوم باید زمان زیادی بگذارم راهکار و یا بسته آموزش زبان انگلیسی که بهم کمک کنه به هدفم که یادگیری زبان انگلیسی در این حوزه است برسم چست؟

  • سلام دوست گرامی
   شما نیاز به بسته آموزش زبان انگلیسی خاصی ندارید البته ما یادگیری کتاب 504 لغت را به هم توصیه می کنیم. پیشنهاد می کنم به خواندن مطالب از سایت های خارجی مورد علاقه تان ادامه دهید. دفترچه ای تهیه کنید و لغاتی را که متوجه نمی شوید در آن یادداشت کنید و برای یادگیری آنها زمان بگذارید. به شما اطمینان می دهم بعد از خواندن 100 مطلب 1000 کلمه ای شما تمام لغات مهم موضوع مورد علاقه تان را یاد گرفته اید. همچنین پیشنهاد می کنم وبلاگی را راه اندازی کنید و هر چند روز یک مطلب در مورد موضوع مورد علاقه خودتان به زبان انگلیسی داخل آن قرار دهید.

 14. قسمت اول که در مورد رنج و لذت توضیح دادینو متوجه نمیشم دقیقن چی هست؟ باید چکار کنم؟ من میخوام زبان انگلیسی یاد بگیریم ولی نمیشه چکار کنم؟ علاقه و انگیزه زیادی دارم ولی هروقت میخوام شروع کنم فکر میکنم کارهای دیگه ای هستن که اولویتشون بیشتره حالا حالاها وقت برای یادگیری زبان انگلیسی هست دیر نمیشه. همین شروع آموزش زبان انگلیسی سخته اگه شروع کنم مطمئنم ادامه میدم. کمک کنید شروع کنم

  • آسونه که – این یک تکنیک ان ال پیه که اینجا برای آموزش زبان انگلیسی دارن ازش استفاده میکنن – اون سوالات رو از خودت بپرس بعد جواباشونو یادداشت کن و انقدر مرور کن که باورت بشه و اصلا شکی بهش نداشته باشی. اینطوری ذهنت برنامه ریزی میشه و آموزش زبان انگلیسی رو میذاره تو اولویت.

 15. لطفا اگه کتابهای خوبی برای یادگیری زبان انگلیسی میشناسید معرفی کنید که بشه تو خونه بخونیم و خودمن زبان انگلیسی رو یاد بگیریم

 16. چقدر عالی و جامع و کامل و مفید
  ممنون که تمام مطالب را در یک صفحه نوشتین
  واقعا سایت زبان رمزی از بهترین سایت آموزش زبان انگلیسی که تا حالا دیدم لطفا همینطور ادامه بدین
  موفق باشید عزیزان

 17. مفید و کامل بود با تشکر

 18. زحمات شما برای نوشتن این مقاله قابل تقدیر است. متشکرم.

 19. من قصد دارم در آزمون آیلتس شرکت کنم و به زودی به خارج از کشور مهاجرت کنم مشکل زبان انگلیسی دارم کتاب و کلاس و .. هم زیاد رفتم نتونستم نتیجه خوبی بگیرم و فقط وقتم گرفته شده الان با این زمان کم چطور میتونم زبان انگلیسی رو یاد بگیرم البته میتونم روزی 5 تا 6 ساعت رو به زبان انگلیسی اختصاص بدم اگه روش رو راه مطمئنی باشه که منو به نتیجه دلخواهم برسونه و وقتم تلف نشه. در ضمن من از نظر هزینه هم تقریبا هیچ مشکل خاصی ندارم. فقط این آزمون آیلتسه برام مهمه اگه زبان انگلیسی هم خوب نشد مهم نیست بعد از مهاجرت حلش میکنم اما میخوام یک راه و روشی بهم معرفی کنید که بتونم از پسش بر بیام. مشابه روشهایی که برام آزمون کنکور استفاده میکنن این موسسات و … . ممنون میشم کمکم کنید. موفق باشید

 20. اگه ممکنه در مورد تلفظ هم مطلب بذارید من واقعا در تلفظ ها مشکل دارم. واقعا میتونیم با تلاش و تمرین مثل یک نیتیو به زبان انگلیسی صحبت کنیم؟ یک دختر یک ساله هم دارم براش برنامه آموزش زبان انگیسی کیدز تی وی رو میذارم چون همش شعر و آهنگه خیلی دوست داره میشینه نگاه میکنه شما چه پیشنهادی دارید که بتونم زبان انگلیسی رو بهش آموزش بدیم؟ با تشکر از سایت خوب شما

 21. مطالب جالبی بود اگر ممکنه در مورد آموزش زبان انگلیسی با استفاده از بازی هم مطلب بذارید. من سایتهای زیادی میشناسم البته خارجی زبان انگلیسی رو با بازی آموزش میدن. البته تو سایت شما هم دیدم یک قسمت سرگرمی داره اگه اونم هم توسعه بدین خیلی عالی میشه. چون بازی رو هرکسی دوست داره اینطوری یادگیری زبان انگلیسی خیلی جذاب تر میشه.

 22. ممنون که اطلاعات به این خوبی را رایگان در اختیار ما میزاین. این مقاله بهترین مقاله ای بود که من تا به حال در مورد آموزش زبان انگلیسی خوندم و مطالب خیلی کاربردی تر و بهتر بودن اما یک انتقاد هم داشتم اگه درست کنید خیلی بهتر میشه اونم اینکه به نظرم با اینکه خیلی جامع و کامل همه چیز رو گفتین اما تهش تمرین و راهکار ندادین. اگه پایان هر مطلب یکسری دستورالعمل و راهکار بذارید که ما بریم انجام بدیم ممنون میشم. موفق باشید

 23. با سلام
  مطالب بسیار جامع و کامل و مفیدی ارائه کردید و با آرزوی موفقیت

 24. سلام استاد گرامی
  چقدر سورپرایز شدم بخش فهرست رو دیدم. خیلی عالی شده. به این خلاقیت و پشتکارتون تبریک میگم. اولین بار یادم نمیاد آموزش زبان انگلیسی بود یا یادگیری زبان انگلیسی تو گوگل سرچ کردم و با سایت زبان رمزی آشنا شدم از ته دل دعاتون کردم که این همه مطالب آموزشی رایگان قرار دادین. این پستتون رو هم خیلی دوست دارم و مدام مطالبش رو مرور و تمرین میکنم. هرچی از خدا میخواین بهتون بده. در کنار خانواده محترمتون شاد باشید و تندرست

 25. رضا رحمانیان

  سلام و تشکر بابت مطالب خوبی که در مورد یادگیری زبان انگلیسی به ما آموزش می دهید. من چندتا نظر کوتاه گذاشتم منتشر نکردین فکر کنم نظرات کوتاه را منتشر نمی کنید. خواستم بگم اون روش رنج و لذت واقعا برای من مفید بود من بجای 21 روز 30 روز انجام دادم و الان واقعا ارزش واقعی یادگیری زبان انگلیسی رو درک می کنم. محصول وردکلیپ رو خریدم و دارم هر روز می بینم و گوش میدم. خواستم نتیجه رو اطلاع داده باشم و از زحمات شما به شکلی قدردانی کنم. ارادتمند شما رضا رحمانیان

 26. با سلام
  تشکر فراوان بابت مطالب ارزنده و جامع تون
  من 2 سال دیگه میخوام آیلتس بدم و مهمتر از آیلتس خیلی برام مهمه که اصولی یادگیری زبان رو انجام بدم در خیلی از مطالب تون اصول روانشناسی یادگیری وجود داره که خیلی هم خوبه و قابل استفاده ، اما در نهایت یک جمع بندی مقاله تون در حد یکی دو پاراگراف لازم داره که به فراگیر بگه بطور کلی چکار کنه.
  مورد دوم من اگر به جای یک دفترجه از نرم افزار انکی استفاده کنم و تمامی لغات جدیدم رو اونجا وارد کنم و هر روز هم طبق اصول این نرم افزار مرور کنم چطوره ؟؟

  مورد سوم هم اینکه اگر ممکنه در همین سایتون یک قسمتی طراحی بشه که فراگیران بتونن با هم چت کنن و از این طریق یک پارتنر برای خودشون پیدا کنند بد نخواهد بود.
  با تشکر از شما

 27. سلام
  وقتتون بخیر

  بابت مطالب بسیار عالی و مفیدتون بسیار تشکر
  ببخشید در مورد استفاده از الگوها بابت یادگیری بهتر ، لینکی در این صفحه نیست.اگر امکان داره لینک مرتبط را معرفی نمایید.

  با تشکر فراوان

 28. سلام سایتتون خیلی اموزنده است باتشکر تی ال پی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button

دانلود کتاب 504 واژه کاملا ضروری در پنج ساعت به شیوه wordclip

[لینک دانلود بلافاصله به ایمیل شما ارسال خواهد شد.]
ارسال
تنها چند ثانیه تا دانلود این کتاب ارزشمند فاصله دارید.
close-link