دسته بندی ها
بزن بریم

تافل چیست؟

 

 

تافل از آن چیزهایی ست که همه میدانند چیست اما شاید نفرات کمی باشند که بدانند دقیقا چیست یعنی همین خیلی ها غیر از “آزمونی است که برای تحصیل در خارج از کشور لازم ست!!” اطلاعات دیگری ندارند ؛ بنابراین بیاید خیلی معناها را در مورد تافل باهم مرور کنیم :

 


آزمون تافل چیست؟

آزمون تافل وسیله ایست برای اندازه گیری توانایی غیر انگلیسی زبانان در استفاده و درک آنها در خواندن ، نوشتن ، شنیدن و صحبت کردن در کلاسهای دانشگاهی.
اگر قرار است که در موقعیت یا دانشگاهی انگلیسی زبان قرار بگیرید هیچ آزمون دیگری در دنیا نمیتواند شما را به خوبی تافل به مقصد برساند . این آزمون توسط کمپانی ETS برگزار میشود و بیشتر برای ثبت نام در دانشگاههای آمریکایی مورد استقبال قرار میگیرد.

ساختار آزمون :

در بیشتر مراکز برگزاری آزمون تافل در سراسر دنیا ؛ آزمونiBT از داوطلبین گرفته میشود . هرچند که آزمونPBT هنوز در برخی از مراکزی که دسترسی آنها به اینترنت محدود و ممکن نیست برگزار میشود.در حال حاضر بیشتر دانشگاه ها هر دو مدرک iBT و PBT را میپذیرند.

اما iBT چیست ؟

آزمون iBT : internet based test (مبتنی بر اینترنت) که برای اولین بار در سال 2005 جایگزین دو آزمون CBT : computer based test (مبتنی بر کامپیوتر) و PBT : paper based test (مبتنی بر کاغذ) در کشورهای آلمان، آمریکا، کانادا، فرانسه و ایتالیا شد حالا به دلایل راحتی و آزادی بیشتر در ثبت نام ، انتخاب تاریخ و محل آزمون ؛ تسریع در اعلام نتایج در همه ی جهان فراگیر شده است و برخلاف دو مدل قبلی خود که برپایه گرامر داوطلب را میسنجیند این آزمون تمام مهارتهای چهارگانه را کاملا پوشش میدهد.

بخشها :

آزمون تافل شامل همه ی مهارتهای چهارگانه زبام انگلیسی میشود و در حدود 4 ساعت طول میکشد :

 

توجه : دلیل تفاوت در تعداد سوالات بخشهای Reading و Listening این ست که طراح آزمون چند سوال را برای آزمایشی در نظر گرفته است و از این سوالات تنها تعداد استانداردی برای تصحیح و امتیاز دهی به صورت کاملا تصادفی انتخاب میشوند. برای هر داوطلب یکی از این دو بخش سوالات آزمایشی دارد که با داوطلب دیگر در همان آزمون متفاوت است.

Fairness

در بخش Speaking داوطلب در یک میکروفن صحبت میکند برای اینکه ارزیابی عادلانه تر و دقیق تر انجام شود ؛ EST این قول را به داوطلبین میدهد تا فایل ضبط شده را 3-6 نفر ارزیابی کنند تا بهترین نمره را برای داوطلب در نظر بگیرند.

تاریخ و قیمت :

ثبت نام در آزمون سه یا چهار ماه قبل از تاریخ نهایی در سایت est.org فعال است ،اگرچه آزمون در ایران زیر نظر سازمان سنجش برگزار میشود اما ثبت نام و تکمیل اطلاعات را باید در خود سایت EST در صفحه ای با آدرس http://www.ets.org/toefl انجام دهیم ، برای اطلاع دقیق از زمان و قیمت ثبت نام در آزمون به این آدرس مراجعه کنید .( قیمت تست بستگی به محلی است که آزمون برگزار میشود و بین 160$-250$ است.)

نمرات :

  • هیچ نمره ای تحت عنوان قبول یا رد وجود ندارد !
  • هر قسمت نمره ای از 0-30 را بخود اخصاص میدهد و در نتیجه در کل آزمون نمره از 0-120 محاسبه خواهد شد.
  • نمره متقاضی آزمون تنها 2 سال اعتبار دارد.
  • نمره بعد از 10 روز در سایت EST قابل مشاهده خواهد بود و اگر هنگام ثبت نام گزینه ارسال نمره با ایمیل را فعال کرده باشید ، نمره از این طریق برایتان ارسال خواهد شد.
  • از آغاز سال 2015 میلادی جدول نمرات آزمون از سایت قابل دانلود خواهد بود.
  • نمرات شما میتواند برای 4 موسسه ای که از قبل انتخاب کرده اید توسط سایت EST (رایگان) فرستاده شود.

 

موفق باشید…

 

ته نوشت : اگر از خواندن این مطلب یک نکته مفید یاد گرفتید ؛ لطفا با استفاده از گوگل+ [+g] ما در گوگل محبوب کنید.

راستی اگر حوصله چک کردن هرروز وب سایتها را ندارید در اینستاگرام ما را دنبال کنید.

تیم زبان رمزی وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *