دسته بندی ها
بزن بریم

زبان دوم و جوان نگه داشتن مغز

second-language

آیا می توانید به بیشتر از یک زبان صحبت کنید؟ اصلا اهمیتی ندارد که شما چند سال سن دارید. هیچوقت برای یادگیری دیر نیست. در واقع تحقیقات اخیر نشان می دهد که یادگیری زبان دوم یا سوم از سرعت زوال مغزی می کاهد…

زبان دوم

مزایای دو زبانه بودن کاملا آشکار است. مطالعات پیشین نشان می دهد کسانی که به بیش از یک زبان صحبت می کنند، دیرتر دچار زوال مغزی می شوند و بهبود عملکرد مغزی به وضوح در آنها دیده می شود.

اما رابطه بین علت و معلول مسئله همیشگی است: اینکه آیا وقتی افراد باهوشند تمایل بیشتری دارند که زبان دیگری را یاد بگیرند؟ یا اینکه این افراد باهوشند چون زبانهای بیشتری را فرا گرفته اند؟ یک مطالعه اخیر در دانشگاه ادینبورگ مشاهدات قوی ای را در این باره ارائه می دهد، در واقع یادگیری زبان جدید می تواند عملکرد های ذهنی شما را بهبود ببخشد حتی اگر این یادگیری در سنین بالا باشد.
این نتایج را مرهون مطالعات گروهی ای به نام the Lothian Birth هستیم.در 1947 از 1100 بچه 11 ساله مدرسه ای در اطراف ادینبوگ و اسکاتلند آزمون روانشناختی گرفته شد. تمام این افراد تمام مدت به یک زبان صحبت می کردند اما بسیاری از آنها در بزرگسالی به دنبال یادگیری حداقل یک زبان دیگر می رفتند.این افراد و نتایج آزمون آنها مانند یک معدن طلا برای محققانی مانند توماس باک بود. توماس باک می گوید ” و به دلیل اینکه این افراد به ندرت جابه جا می شوند ، ردیابی و پیدا کردنشان کار راحتی بود “.
او و همکارانش 853 نفر از افرادی که تست از آنها گرفته شده بود را دنبال کردند که حدود 70 سال سن داشتند. یک سوم از این افراد در همان زمان تست یک زبان دیگر را صحبت می کردند و 65 نفر از آنها یک زبان را بعد از 18 سالگی آموختند. بعضی ها اسکاتلندی ، بعضی دیگر در مدرسه فرانسه و آلمانی آموختند. برخی دیگر حتی به آفریقا رفته بودند و زبان آفریقایی آموخته بودند.
باک آزمون های روانشناختی که این افراد در سن 11 سالگی انجام داده بودند را دوباره به این افراد داد تا انجام دهند. امتیازات و نتایج بدست آمده پایه اندازه گیری و پیش بینی عملکرد های ذهنی بود. اگر آنها در همان سن 11 سالگی ضعیف بودند محققان پیش بینی می کردند آنها در دهه هفتم زندگیشان نیز ضعیف عمل کرده اند و اگر نمره دوران کودکی را بالا گرفته بودند ، آزمون کنونی را هم باید با نمره بالا گذرانده باشند. باک می گوید : نتایج نشان داد افرادی که یک زبان دیگر را آموخته بودند نتایج بسیار بهتری را نسبت افراد دیگر کسب کرده اند.
این یافته مهمی بود. چونکه برای مدت طولانی افراد باور به این داشتند تنها زمانیکه برای آموزش زبان مناسب است دوران کودکی است.زمانی که ذهنتان جوان است. این تحقیقات نشان داد که هرچه دیرتر زبان یاد بگیرید تاثیرات مثبتی بر روی عملکردهای مغزی میگذارد.
اما چه چیزی از زبان برای مغزمان اینقدر خوب است ؟ عمل جا به جا کردن بین چندین زبان ممکن است ذهن را تمرین دهد ، هنگامی که شما مجبورید بین تعداد زیادی لغات و معنی قبل از صحبت کردن انتخاب کنید. او این کار را با تمرین فیزیکی شنا مقایسه می کند.” مثل اینست که شما از بسیاری از ماهیچه ها و تنفس و … استفاده می کنید”.در این حالت شما طیف بزرگی از عملکرد های ذهنی خود را فعال می کنید.
اگر شما سه ، چهار یا حتی 5 زبان یاد بگیرید ، با هر کدام از اینها آیا ذهنتان قوی تر خواهد شد. باک می گوید: ” این مسئله هنوز روشن نیست . در تئوری ، تعداد زبان های بیشتری که می دانید ، تعداد جا به جایی ذهنی بیشتری دارید هنگامی که صحبت می کنید. ولی اینرا نمی توان به چیزی به پیچیدگی زبان تعمیم داد. اما یادگیری بیشتر آن آسیب و ضرری ندارد.
و اگر شما هنوز فکر می کنید خیلی برای آموختن زبان مسن هستید ،

بیاد داشته باشید:

باک می گوید : مغز ما برای این قضیه طراحی شده است و دو زبانگی احتمالاً حالت اصلی جوامع بشری شده است.

 

آيا شما هم سوالی داريد؟

سوالات زبان انگليسی خود را در بخش نظرات اين مطلب مطرح کنيد و تا آخر هفته جواب آن را دريافت کنيد.

 

لطفا با کلیک روی زیر ما را در گوگل محبوب کنید.

تیم زبان رمزی وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *